- Angiografia OCT
- OCT Tomografia gałki ocznej
- Angiografia fluoresceinowa
- USG A, B
- Pole widzenia statyczne i kinetyczne (Perymetria)
- Laseroterapia
- Tonometria Bezdotykowa Air PUFF i Tonometria Aplanacyjna
- Autorefraktometr z analizą aberracji
Jest to najnowocześniejsza metoda wykorzystywana w diagnostyce okulistycznej do oceny unaczynienia plamki żółtej i nerwu wzrokowego bez użycia kontrastu. Badanie polecane jako badanie podstawowe, bądź uzupełniające zarówno w chorobach nerwu wzrokowego np. w jaskrze; jak i siatkówki. Badanie możemy wykonać również u osób, u których ogólny stan zdrowia, bądź alergie nie pozwalają na podanie kontrastu. Badanie jest bardzo cenne, tym bardziej, że wynik badania możemy oceniać w różnych przekrojach poprzecznych, co daje przewagę nad klasyczną angiografią fluoresceinową.
Uzyskane tomogramy (przekroje siatkówki) o bardzo wysokiej rozdzielczości, znacznie przewyższają tę uzyskiwaną w badaniu ultrasonograficznym. Badanie umożliwia dokładny, powtarzalny pomiar grubości siatkówki, co wykorzystuje się w monitorowaniu przebiegu wielu schorzeń siatkówki i efektów ich leczenia.
OCT znalazło szereg zastosowań w okulistyce, nie tylko w przypadkach chorób siatkówki, ale także w leczeniu jaskry, pozwalając ocenić wielkość uszkodzenia włókien nerwu wzrokowego wywołanego tym schorzeniem, a także do oceny przedniej komory gałki ocznej.
W naszym ośrodku posiadamy najnowocześniejsze urządzenie firmy TOPCON- DRI TRITON- FAplus, pozwala ono wykonywać badanie siatkówki w bardzo krótkim czasie, z możliwością uzyskania obrazów trójwymiarowych oraz topograficznych siatkówki. Aparat ten, oprócz OCT daje możliwość jednoczesnego wykonania kolorowego zdjęcia dna oka, oraz wykonania badania angiograficznego po podaniu fluoresceiny, a także wykonanie angiografii OCT, bez podania kontrastu.
Pozwala na lokalizację i ocenę zmian chorobowych w obrębie siatkówki, wywołanych m.in.:
- retinopatią cukrzycową
- zwyrodnieniem plamki żółtej, związane z wiekiem (AMD)
- zakrzepem żyły centralnej siatkówki
- chorioretinopatią surowiczą środkową
- dziedzicznymi zmianami zwyrodnieniowymi siatkówki
- dystrofią chlorochinową
- nowotworami naczyniówki
- guzami siatkówki
- stanami zapalnymi naczyniówki i warstwy barwnikowej
- patologiami nerwu wzrokowego
- guzami tęczówki
Posiadamy najnowocześniejszą funduskamerę japońskiej firmy TOPCON- DRI TRITON FAplus, która oprócz możliwości wykonania kolorowej fotografii dna oka oraz wykonania angiografii, daje możliwość wykonania OCT (optycznej koherentnej tomografii) gałki ocznej, oraz angioOCT.
Badanie USG wykonujemy na aparacie 4 SIGHT firmy ACCUTOME. Jest to najnowocześniejsze tego typu urządzenie dające możliwość wykonania badania usg w projekcji A (biometrii), projekcji B i pachymetrii.
Usg w projekcji A: umożliwia pomiar struktur anatomicznych wnętrza gałki ocznej. Stosuje się do pomiaru długości gałki ocznej np. w krótkowzroczności do oceny progresji wady, do oceny głębokości komory przedniej i komory ciała szklistego oka, oraz mierzy się grubość soczewki. Innym wskazaniem jest ocena rozmiaru patologii wewnątrzgałkowych, np. guzów. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (po podaniu kropli znieczulających).
Usg w projekcji B: umożliwia zobrazowanie tylnego odcinka gałki ocznej: ciała szklistego, siatkówki, tarczy n. II, naczyniówki i twardówki, nawet w przypadku braku przezierności ośrodków optycznych (zaćma dojrzała, wylewy do ciała szklistego). Pozwala zdiagnozować m.in. odwarstwienia siatkówki, wylewy do ciała szklistego, tylne odłączenie ciała szklistego, guzy i ciała obce wewnątrzgałkowe, druzy n. II, stosuje się również po operacjach siatkówki.

- jaskra
- zapalenie lub zanik nerwu wzrokowego
- stan po zabiegach neurochirurgicznych
- guzy ośrodkowego układu nerwowego
- choroby neurodemielinizacyjne np. SM
- pomocniczo w diagnostyce bólu głowy
Prawidłowe pole widzenia świadczy o zachowanej czynności siatkówki, prawidłowym przewodzeniu wrażeń wzrokowych przez włókna nerwu wzrokowego i drogi wzrokowej.
Badanie pola widzenia ułatwia postawienie prawidłowego rozpoznania a także służy do monitorowania przebiegu choroby i skuteczności jej leczenia . Dla przykładu u chorych cierpiących na jaskrę pole widzenia powinno być wykonane 1-3 razy w roku w zależności od normalizacji ciśnienia wewnątrzgałkowego i wyglądu tarczy nerwu wzrokowego.
W naszym ośrodku badanie pola widzenia wykonujemy polomierzem komputerowym AP-300 firmy FREY.
Perymetr Frey AP-300 posiada hemisferyczną czaszę o promieniu 30cm. Zakres badanego pola widzenia wynosi 100˚ (rozszerzone – 130˚). Wykorzystuje on bodziec w kolorze zielonym, czerwonym, niebieskim lub białym, o rozmiarze Goldmann I do V. Urządzenie umożliwia kontrolę położenia oka metodą Heijl-Krakau (cyfrowej detekcji plamki ślepej za pomocą kamery CCD).
Posiadamy najnowocześniejsze lasery firmy ARC:
- Laser YAG
- Laser Trabeculas.
Dzięki wykorzystaniu laserów możemy leczyć:
- jaskrę (irydotomia obwodowa, selektywna trabekuloplastyka laserowa)
- zaćmę wtórną, czyli zmętnienie tylnej torebki soczewki (kapsulotomia tylna laserem YAG)
- zmętnienia ciała szklistego (witreoliza laserowa)


Jest to nowa, przełomowa technologia pozwalająca na precyzyjny pomiar wad refrakcji wraz z analizą map aberracji wyższego rzędu i topografii rogówki tworząc precyzyjny, indywidualny profil oka porównywalny z odciskiem linii papilarnych palca.
I Profiler Plus nie tylko dokonuje pomiarów tworząc indywidualny profil oka przez dokładną analizę map aberracji i topografii rogówki, ale umożliwia również zamówienie spersonalizowanych soczewek w technologii i Scription. Soczewki okularowe wykonane w technologii i- Scription to lepsze widzenie nocą i o zmierzchu, wyraziste postrzeganie barw oraz podwyższenie kontrastu oglądanych przedmiotów.